Nowoczesne biuro – elastyczna organizacja czasu pracy
Praca biurowa przez szereg lat polegała na spędzaniu ośmiu godzin dziennie przy firmowym biurku w jednym wydzielonym do tego celu pokoju. Ta tendencja obecnie coraz częściej ustępuje miejsca zupełnie innemu trendowi. Współcześni pracodawcy stawiają nie na ilość godzin przebywania podwładnych w miejscu pracy, ale na jakość realizowanych projektów. W dobie gwałtownego rozwoju nowych technologii znaczną część biurowych zadań można z powodzeniem wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. W efekcie znika zatem potrzeba codziennego odwiedzania firmy przez pracownika. Zanik ograniczeń czasowych i przestrzennych pozwala danej osobie pracować, kiedy i gdzie chce. W ostatecznym rozrachunku dla przełożonego liczy się tylko efekt wykonywanych czynności, a nie czas czy miejsce ich realizacji. Dzisiejsi pracownicy na ogół cenią sobie związaną z elastyczną organizacją pracy wolność. To pozwala im bowiem na zachowanie pełnego balansu pomiędzy pracą zawodową a życiem osobistym.
Przestrzeń biurowa idealnie dopasowana do potrzeb pracownika
Aktualnie biura w firmach funkcjonują albo w specjalnie wyznaczonych do tego celu pomieszczeniach, albo na otwartej przestrzeni (tzw. open space). Niektórzy właściciele firm decydują się jednak na odejście od tego typu sposobów organizacji biur. Z biegiem lat coraz większą popularność zyskują rozwiązania oparte na tzw. ruchomych ścianach. Przesuwne przegrody pozwalają bowiem na idealne dostosowanie miejsca pracy do aktualnych potrzeb podwładnych. Osoby, które w danym momencie chcą pracować w ciszy i spokoju, mogą za pomocą ruchomych ścian wydzielić dla siebie odpowiednią przestrzeń. Jeśli natomiast pojawia się konieczność przedyskutowania swoich pomysłów z innymi członkami zespołu, wystarczy odsunąć przegrodę.
W elastycznej przestrzeni biurowej kluczową rolę odgrywają właściwie dobrane meble biurowe. Do nowoczesnych biur doskonale nadają się choćby wygodne i funkcjonalne biurka z elektryczną regulacją wysokości. Dostępne m.in. w takich sklepach jak POZMEBEL modele są wyposażone w intuicyjny panel sterowania. Bez problemu można je zatem dopasować do wzrostu użytkownika. Wyróżnia je także łatwość i szybkość montażu. Nieodzownym elementem wyposażenia biur przyszłości są też wygodne fotele obrotowe. Meble na kółkach zapewniają użytkownikom mobilność. Na takich siedziskach pracownicy mogą swobodnie przemieszczać się po całej przestrzeni biurowej bez konieczności wstawania z nich.
Takie biurka oraz fotele wychodzą naprzeciw współczesnym trendom w organizacji biur. Obecnie bowiem coraz częściej rezygnuje się z wydzielania osobnych stanowisk pracy dla konkretnych osób. Coraz częściej stosuje się system rezerwacji biurek. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i stwarza pracownikom swobodę wyboru miejsca pracy.
Dobre samopoczucie pracowników – kluczowa kwestia dla pracodawcy
Komfortowe warunki pracy są bardzo istotne dla pracowników biur. Jednak ich oczekiwania w tym aspekcie nie ograniczają się tylko do funkcjonalnych biurek, mobilnych foteli obrotowych czy wygodnych krzeseł konferencyjnych. Istotne staje się też zapewnienie podwładnym miejsca do odpoczynku. We współczesnych firmach przykłada się wagę do tworzenia tzw. stref relaksu. Mogą one składać się np. z pokojów gier albo stref medytacji. Wyrazem dbałości o kondycję i dobre samopoczucie pracowników jest też zapewnienie im stałego dostępu do owoców i warzyw, a także zdrowych przekąsek.
Inteligentna technologia w służbie nowoczesnego biura
Nowoczesne rozwiązania technologiczne stanowią integralną część biur już od co najmniej kilku lat. Ich przejawem stają się choćby inteligentne systemy zarządzania budynkiem oraz automatyzacja procesów produkcyjnych. Korzystanie z takich opcji sprzyja usprawnieniu pracy oraz zwiększeniu komfortu pracowników. W nowoczesnych biurach coraz częściej pojawiają się:
- narzędzia do wideokonferencji i współpracy online – pozwalają na efektywną komunikację z członkami zespołów pracujących w innych działach lub przebywających poza siedzibą firmy;
- klimatyzacja i inteligentne oświetlenie – automatyczne systemy dopasowują natężenie światła i temperaturę do aktualnych potrzeb pracowników;
- systemy rezerwacji biurek i sal konferencyjnych – wykorzystywane przez zatrudnione w firmie osoby aplikacje mobilne i panele dotykowe pozwalają na rezerwowanie zasobów i przestrzeni biurowej.
Rola nowoczesnego sprzętu i aplikacji w biurze jest nie do przecenienia. Takie rozwiązania ułatwiają pracownikom realizację zleconych zadań. W dłuższej perspektywie czasowej przyczyniają się też do zwiększenia wydajności pracy oraz stymulowania motywacji do podejmowania rozmaitych wyzwań zawodowych.
Nowoczesne biura – powrót do natury
Współczesne aranżacje biur coraz częściej nawiązują stylistyką do świata przyrody. W efekcie przestrzenie biurowe często przypominają naturalne środowisko. Trendy te znajdują swoje odzwierciedlenie przede wszystkim we wzmożonej tendencji do wprowadzania roślinności do wnętrz firmowych. Pomieszczenia z zielonymi dodatkami prezentują się niezwykle pięknie. Jednak rośliny w biurze pełnią także inną funkcję, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza wewnątrz budynku. Ich obecność w przestrzeni biurowej sprzyja także redukcji stresu i psychicznemu odprężeniu.
Wyrazem powrotu do natury staje się także montowanie dużych okien w obiektach publicznych. Ogromne przeszklenia zapewniają pracownikom dostęp do naturalnego światła. Optymalne doświetlenie biurowych pomieszczeń sprawia, że przebywające w nich osoby czują się komfortowo. Chętniej też podejmują różne wyzwania zawodowe.
W biurze przyszłości niepodzielnie królują też naturalne materiały. Przy ich urządzaniu zastosowanie znajdują meble i inne dodatki, np. z kamienia albo drewna. W takich miejscach spotyka się m.in. estetyczne szafy z drewna w jasnym bądź ciemnym kolorze. Poza niewątpliwymi walorami wizualnymi takie meble pełnią także funkcje praktyczne. Zapewniają bowiem pracownikom biura wygodną przestrzeń do przechowywania dokumentów i innych przedmiotów.